Úvodní strana * Historie * Aktuality * O nás * Koncerty * Repertoár * Fotky * Napište nám * Jak si nás objednat

(Slavná?) historie B & Z


Poznámka: důležité události mají červené datum!


Prehistorické období
Kapela se vynořuje z mlhy na podzim roku 1982. Všichni členové hrají v různých formacích už od základní školy, je zajímavé, že většinou na úplně jiné nástroje, než potom v Zoufalcích. Jak to tak bývá, za vším je hezká holka. Zdeněk neuváženě slibuje, že se svou kapelou (kterou v té době nemá) zahraje na maturitním plese v Lucerně. Nabídka je přijata a našemu dobrodruhovi zbývá maličkost - dát dohromady kapelu. Přemluví spolužáka Ivana (do té doby baskytara), aby se poprvé v životě posadil za bicí. V autobuse pak zlanaří Michala, který pro změnu vymění bicí za basu. Ivan přivede kytaristu Honzu a Zdeňkovi, který svou baskytaru právě prodal Michalovi, nezbývá, než vzít druhou kytaru.

29.9.1982 - první zkouška v bývalé prádelně u Cuhrů ve Vokovicích. Padli jsme si do noty. Ukázalo se, že nás všechny spojuje obdiv k hudbě 60.let, zejména k Beatles. Honza ohromil ostatní schopností zazpívat bez přípravy druhý hlas k čemukoli. První nazkoušenou písničkou je Hippi Hippi Shake. Největší šok: připomíná to hudbu!
Zakládající sestava:
Zdeněk Hnyk - zpěv, kytara
Honza Kubrycht - kytara, zpěv
Michal Černý - baskytara, zpěv
Ivan Szarka - bicí
Během prvních zkoušek kolektivně vzniká název kapely. Každý ze zakládajících členů později tvrdí, že ho vymyslel on.

21.10.1982 - první veřejné vystoupení v divadélku Radar v Holešovicích. V soutěži amatérských skupin jsme čtvrtí.

9.11.1982 - jako hosté Classic Rock'n'roll Bandu na tanečním večeru v hotelu Tichý. Nový člen, saxofonista Láďa "Pašík" Šustr.

31.1.1983 - Velký sál Lucerny - ples gymnázia Vítězná pláň. Tak proto jsme vznikli. Honzův maturitní ples, Pašík se celý večer zoufale snažil sbalit nějaké děvče a Zdeňkovi ukradli kytaru. Ty svině zlodějská, jestli to čteš, styď se !!!

1983 - 1984 - Další a další vystoupení, nejčastěji jsme se vnutili jako hosté Classic RNR Bandu nebo Pavlu Sedláčkovi, začínáme pravidelně samostatně vystupovat v klubu právnické fakulty IURIDICA na Větrníku, zlatá éra kapely. Žijeme muzikou, zdravíme se "pochválen buď rokenrol", mejdany po vystoupeních často více než bouřlivé. Michal s Honzou začínají studovat na pedagogické fakultě obor hudební výchova.

22.4.1983 - nový bubeník Pavel Hemmy.

19.10.1983 - poprvé v IURIDICE, už bez Pašíka a s pianistou Tondou Hrbkem.

17.11.1983 - hrajem v Radiopaláci na plese zahraničních studentů. Ožralý Pavel Hemmy padá uprostřed písně ze stoličky a do konce vystoupení již nevstane.

10.2.1984 - nový bubeník Robert Robin Harry Showman Čep.

10.3.1984 - dobyli jsme baštu komunistů - hrajem na plese v Pakulu (ta hnusná věc u Nuseláku).

26.3.1984 - naposledy v IURIDICE, končí první krásné období existence kapely. Zdeněk 1.4. odchází na vojnu. Tonda prchá do Ameriky.

V anketě Zlatý slavík 1983 jsme se umístili na skvělém 122.místě. Několik kapel bylo dokonce za námi.  Již nikdy jsme tento úspěch nezopakovali (asi).

1984 - 1986 - místo Zdeňka přichází nový zpěvák Jirka Šindelář, skupina se v tomto období skládá výhradně ze studentů pedagogické fakulty a dočasně se přejmenovává na Výlet do Českého Ráje. Často vystupuje se spřátelenými formacemi "Matěj Čech" (z nějž se později vyvinulo "Sto zvířat") a "Podfuk". Nový název kapely, na rozdíl od starého, nevadí cenzuře, občas se ale někteří diváci dostaví v pohorách,s batohy a pod Kinedrylem.

1986 - 1989 - Zdeněk se vrátil, postupně skončili Jirka a Harry a za bicí nastoupil bubeník Petr, se kterým se Zdeněk seznámil na vojně. Tím se sestava kapely na dlouhá léta ustálila. Začalo druhé památné období, v paměti máme zejména dvě dobrodružná turné po chmelových brigádách (kdo byl někdy na chmelu, umí si to aspoň trochu představit). Dnes se zdá neuvěřitelné, že se celá aparatura včetně bicích vešla do Trabantu kombi, ale bylo to tak.
Jenže v roce 1987 odcházejí na vojnu Honza a Michal a kapela na rok pauzíruje.
Po roce sice začínáme zase hrát, smiřujeme se ovšem s tím, že budeme muset i pracovat, což také všichni činíme.

Dalším zlomem v životě kapely byl dnes již historický listopad 1989. V té době kapela již několik měsíců nehrála (od léta) a bylo to všelijaké. Vypuká ovšem "sametová" revoluce a tehdy energičtí mladí muži Zdeněk, Honza a Michal se neuvěřitelnou náhodou ve stejnou chvíli scházejí ve štábu "Občanského fóra", kam každého z nich vyslala jeho firma či podnik.
Revoluční nadšení z nás sice rychle vyprchalo, ovšem pozitivním důsledkem tohoto setkání bylo obnovení činnosti kapely pod původním názvem Bedřich a Zoufalci. Před námi byla nově nabytá svoboda a netušené možnosti. Jak si s nimi poradíme?

Pokračovámí se píše...
Zase nahoru.